RFSU

RFSU

"Jag drömmer om den dag, 
då alla barn som föds är välkomna, 
alla män och kvinnor är jämlika 
och sexualiteten ett uttryck för innerlighet, ömhet och njutning."

Orden kommer från Elise Ottesen–Jensen, en norsk-svensk sexualupplysare, journalist och frihetlig socialistisk agitator, som 1933 startade Riksförbundet för Sexuell Upplysning – idag mera känt under förkortningen RFSU. RFSU är en ideell organisation för sexualupplysning och sexualpolitik som verkar för att sprida en kunskapsbaserad och öppen syn på samlevnads- och sexualfrågor.

RFSU AB

RFSU AB är, och har sedan starten varit, ett helägt bolag till Riksförbundet för sexuell upplysning. RFSU AB fokuserar på att erbjuda högkvalitativa produkter inom två huvudkategorier, sex och samlevnad samt kropp och välbefinnande.
 Syftet är att produkterna skall ge både män och kvinnor ett mer lustfyllt och säkert sexualliv samt ökat välbefinnande och bättre livskvalitet. Vinsten i bolaget skapar resurser för aktieägaren, Riksförbundet för sexuell upplysning, vilket möjliggör för organisationen att bedriva information och upplysning inom sex- och samlevnadsområdet både nationellt och internationellt.

Produktutbudet från RFSU

RFSU är marknadsledare på kondomer i Norden genom varumärkena Profil/Magic, Thin, Näkken, Grande och Tight, samt nyheterna Power och True Feeling. I sortimentet ingår även det finska varumärket Sultan med fyra olika kondomsorter. Utöver kondomer erbjuder RFSU även ett stort utbud av glidmedel, intimvård, hemtester samt sex- och lustprodukter.

Här nedan finner du ett komplett sortiment från RFSU; vare sig du letar efter kondomer och glidmedel eller produkter för intimrakning och intimtvätt. Vi har även graviditets- och ägglossningtest samt tester för vissa sexuellt överförbara sjukdomar.

Storlekstabell för RFSU

Med hjälp av vår filtreringsfunktion i vänstra kolumnen kan du enkelt få fram alla våra kondomer som passar just din storlek. Du kan även filtrera kondomer efter egenskap, färg, smak och mycket mer.

KondomerOmkrets (mm)Bredd (mm)Längd (mm)Tjocklek (mm)
RFSU Power106531900,060
RFSU Profil106531850,060
RFSU Grande106531900,069
RFSU True Feeling104521800,040
RFSU Thin106531850,050
RFSU Näkken106531850,060
RFSU Tight98491750,060
RFSU So Sensitive116581900,035
RFSU Royal102511850,100
RFSU 17006106531860,070
RFSU Mamba102511750,070
RFSU Nam Nam106531850,070

Kondomstorlekar och penismätare

För mer information om kondomstorlekar och hur du ska mäta din penis, kan du ta hjälp av vår storleksguide.

Tillverkarens hemsida: http://www.rfsu.se/

34 artiklar

per sida

34 artiklar

per sida